Ta strona używa plików cookie!
close

OGÓLNODOSTĘPNY ALKOMAT W LEGNICKIEJ KOMENDZIE

Data dodania: 5 września 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

W Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy na ulicy Asnyka 3 został zamontowany nowy ogólnodostępny alkomat do badania stanu trzeźwości. Każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić, czy może wsiąść za kierownicę.

Komenda Miejska Policji w Legnicy otrzymała dzięki dobrej współpracy z samorządem gminy i miasta Prochowice ogólnodostępne urządzenie do badania stanu trzeźwości. Alkomat został zamontowany przy punkcie recepcyjnym w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy na ulicy Asnyka 3 i będzie służył każdemu, kto będzie odczuwał potrzebę zbadania swojego stanu trzeźwości, zanim usiądzie za kierownicą samochodu.

Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach. Każda chętna osoba, będzie mogła przyjść do legnickiej komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą pojazdu.

                                   

Przypominamy, że niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, sama przyjeżdża na badanie samochodem.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

 

mł. asp. Jagoda Ekiert 


 

Galeria

Powiązane wiadomości